Balyanoz Koyu’nda Deniz Temizliği

Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi, ve GEPOSB, GOSB, GGOSB, İMES  OSB,  KÖMÜRCÜLER OSB, MAKİNE İHTİSAS OSB’nin işbirliğinde Deniz Çöpleri İl Eylem Planı kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla Balyanoz Koyu’nda deniz ve kıyı temizliği gerçekleştirildi.

Darıca Belediyesi ile 6 Organize Sanayi Bölgesinin destek verdiği ortak çalışmada gönüllülerle birlikte deniz kenarında temizlik çalışması yapıldı. Aynı zamanda dalgıçlar da denizin dibinde temizlik çalışması yaptılar.

İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN “İMES  OSB  olarak üretim ve endüstriyel hizmet faaliyetlerimizi yürütürken, aldığımız Sıfır Atık Belgesi ve ileri biyolojik arıtma tesislerimiz ile çevreye duyarlı bir OSB olma gayretindeyiz.” diyerek vatandaşları denizlerin temizliği konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem CEYLAN “Bugün deniz kirliliğinin önlenmesi için farkındalık oluşturmak adına buradayız. Her yıl denizlere 8 milyondan fazla plastik atılıyor ve bizler bu plastikleri besin zinciri ile bünyemize mikroplastik olarak alıyoruz”  diyerek bu atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılmasını, Türkiye geri kazanım verilerinin artmasını temenni ederek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Belediye Başkanı Muzaffer BIYIK, “Deniz temizliğinin en önemli yolu kirletmemektir” diyerek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Darıca Belediye Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Başkanları da vatandaşlarla ve beraberindeki heyetle birlikte deniz kenarında temizlik çalışmasına eşlik etti. Vatandaşların ve dalgıçların çıkardığı atıklar ve çöpler, Darıca Belediyesi’nin atık toplama aracıyla alınarak geri dönüşüme kazandırıldı.

İlgili Haber Linkleri:
https://www.mardinlife.com/balyanoz-koyunda-deniz-temizligi.html
 https://www.haberturk.com/kocaeli-haberleri/98246602-balyanoz-koyunda-deniz-temizligi
https://www.iha.com.tr/kocaeli-haberleri/balyanoz-koyunda-deniz-temizligi-3786179/