image
image
image

Güzeller OSB Yeşili Büyütüyor

Güzeller OSB yeşili büyütüyor

Gebze Güzeller OSB, yeşilin her tonunu bünyesinde barındırıyor. OSB, düzenli peyzaj çalışmalarıyla göze hitap ediyor.

2007 yılında Gebze Güzeller OSB Müdürlüğü içerisindeki yeşil alanları düzenlemek, ıslah etmek ve düzenli bir biçimde yeşil alanları arttırmak için yapılmakta olan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları devam ediyor. 9 yıldır 20 bin adet fidan dikimi ve devam eden çalışmalar, bundan sonraki yıllarda da binlerce ağaç dikilerek devam ettirilecek.

Katılımcılardan yeşile katkı

18 bin metrekarelik bir alanda ağaç dikimi ve çeşitli bitkilerin dikilmesi için; kaldırımlarda ve refüjlerde, kavşak göbeklerinde dikim alanları bırakıldı. Katılımcılar, iç sahalarında ve parsellerin yanlarındaki kaldırımlarda yaptıkları ağaçlandırmalarla yeşil alanlarımıza katkıda bulunuyor. Bazı katılımcılar ise yeşil park alanlarını ağaçlandırmaya da katkı sağlıyor.

Ağaç dikimi sürüyor

Yumrukaya Deresi’nin OSB sınırları içerisinde kalan kısmı için ıslah çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Bu çalışmalar kapsamında bazı noktalarda taş duvar ve teraslamalar yapılarak, bu teraslamaların bir kısmına ağaçlar dikildi. Oluşan teraslamalarda ağaç dikimine devam ediliyor. Söz konusu çalışmaya Kocaeli Valiliği de ağaç desteği sağlıyor.

Güzeller OIZ expands green areas

Güzeller OIZ expands green areas

Gebze Güzeller OIZ includes all tones of green within its auspices, OIZ appeals to the eyes with orderly landscaping activities.

In 2007, Gebze Güzeller OIZ Directorate continues its environmental landscaping activities in order to organize, rehabilitate and increase green areas under its management. Studies which continue with the planting of 20 thousand saplings for 9 years, shall continue over the coming years by planting thousands of trees.

Contribution to the green efforts by the participants

In order to plant trees and various plants on an area of 18 thousand square meters, planting areas have been left on the pavements and curbs and intersection points.

Participants contribute to our green spaces by planting trees on their own in-house sites and the pavements next to their own pacels. Some participants contribute to forestation with their green parking areas.

Tree planting continues

The section of Yumrukaya Streak which is within the borders of the OIZ continues to be subject to rehabilitation activities. Within the scope of these studies, stone wall and terrace constructions continue at certain points whereas trees have been planted at some of these terrace areas. Tree planting efforts still continue on the terraces that are formed. Kocaeli Governorship also supports the aforementioned activity with trees.